videolar
Son Eklenenler
E-Mail Grubu
Mail listemize üye olun avantajlardan
haberiniz olsun karlı çıkın...
Hava Durumu
ISTANBUL
Msn destek
Doğançay Otomotiv - Sıkça Sorulan Sorular ;

Hava direnci - Bir yakıt hırsızı

Aerodinamizm bir taşıma firmasının ekonomisine, pek çok kimsenin düşündüğünün aksine, çok önemli etkisi olan bir faktördür. Çünkü, daha yüksek hava direnci daha fazla güç gereksinimi demek olup; bu da daha fazla yakıt sarfiyatı demektir. Tarif bu kadar basittir. Ancak Volvo Kamyon’daki aerodinamik paneller sayesinde önemli miktarda yakıt tasarrufu sağlanmaktadır.

Aerodinamik kamyon tasarımı sırasında en önemli husus havanın şöför mahallinin her bölgesine eşit kuvvet uygulamasını sağlamaktır. Köşeli kenarları olan bir araçta hava araç yüzeyine tam olarak sarılarak akamaz. Onun yerine, yüzeyden uzaklaşır ve şiddetli bir girdap yapıp köşenin arkasına döner ve bu ilimde anafor olarak adlandırılan ters hava akımını meydana getirir.

Volvo Kamyon’daki aerodinamik uzmanı Linus Hjelm bunu şöyle açıklıyor: ”Araç arkasında oluşan anafordaki bu havayı araç tekrar kendine doğru çeker bu nedenle aracın ileri hareketini sağlayan kinetik enerjide kayıp oluşur. Eğer bu anafor yok edilebilir ise aracı ileri doğru hareket ettirmek için daha az enerjiye gerek olacaktır.”

Kamyon tasarımı yaparken, bu anafor etkisini yok edebilmek için daha büyük yarıçaplı köşeler yaratılarak daha yuvarlak şekiller elde edilir.

 ”Genel kural olarak bir köşenin yarıçapı araç genişliğinin yüzde 10’u olmalıdır. Eğer kamyonu bu oranlarda tasarlayabilirsek birinci önceliği yerine getirmiş ve kötü bir aerodinamik tasarım yapmaktan kurtulmuş oluruz.”

PROJENİN İLK BÖLÜMÜNDE kamyonun CAD çizimleri yapılarak araç etrafında hava akışını temsil eden rüzgar tüneli simulasyonları mühendisler tarafından bilgisayar ortamında gerçekleştirilir. Burada bağımsız birimlerin de - örneğin dikiz aynalarının - hava direncine ne kadar etki ettiklerini hesap etme olanağı vardır. Proje ilerledikçe, daha doğru neticeler elde etmek için mühendisler gerçek rüzgar tüneli testleri uygularlar.

Yarıçapları doğru tasarlamanın yanısıra kamyona takılacak diğer ek donanımının tasarımı da aracın köşelerine daha fazla yuvarlaklık sağlama açısından çok önemklidir. Hava aracın köşelerinde en yüksek hıza ulaşır, bu sebeple köşelere takılan parçalar hava direncini artıran bir etki gösterirler.

Linus Hjelm: “Köşelerdeki bu ilave farlar, reklam panoları veya Michelin adamı gibi donanımlar daha fazla hava direncine ve dolayısyla artan yakıt tüketimine neden olurlar” diyerek ekliyor; ”bu gibi ek donanımlar için en uygun yer havanın yanlara doğru akmasından önce neredeyse tamamen durağan olduğu şöför mahallinin orta kesimleridir.”

Bunun tersi de doğrudur - aracın aerodinamik verimliliğini önemli ölçüde artıran donanım da bulunmaktadır.

 
DOĞANÇAY OTOMOTİV
Merkez/Fabrika Adresi : Merkez Mah. Çayıryolu Cad. No:30 Muratbey / Büyükçekmece PK: 62 ÇATALCA / İSTANBUL
Tel : 0212 778 16 64 - 0532 271 65 36
Faks : 0212 778 15 77
Mail : dogancayotomotiv@gmail.com
  www.DogancayOtomotiv.com
2009 Tüm Hakları Saklıdır.
Sitedeki içerik izin alınmadan kullanılamaz.
Otomotiv Dünyasının Kalbi